+355 4 224 8981

Qofte qiqrash

Recete vegjetariane, e pershtatshme per ata qe kane kolesterol te larte

Publikuar më 30 Nëntor 2016, në Receta

Qofte qiqrash

Perberesit:

 • 2 luge te medha susam
 • 1 luge te madhe koriander te thermuar
 • 1 luge kimino
 • 2 luge te medha vaj ulliri
 • 4 qepe te njoma
 • 3 hudhra te grira
 • 500gr qiqra te ziera
 • 1 kupe oriz kaf te zier
 • 2/3 kupa tershere
 • 3 luge te medha leng limoni
 • 1/2 luge kripe
 • 1/4 luge piper

Pergatitja:

 1. Vini ne tigan mbi zjarr mesatar susamin dhe piqeni per 2-4min. Shtoni koriandrin, kiminon dhe gatuani per pak sekonda. Kalojini ne nje pjate te ftohen. Thermojini.
 2. Hidhni vajin ne tigan dhe shtoni qepet dhe hudhren, gatuani rreth 2min. Hidhni qepet, hudhrat, gatuajini 2minuta.
 3. Ndizni furren ne 200grade Celcius.
 4. Shtypni qiqrat, hidhni orizin, tersheren, lengun e limonit, kripen, piperin, erzat, dhe perzjerjen e qepes, perzjeni mire. Formoni qoftet dhe lyejini me tersheren. Piqini sa te marrin ngjyren kafe.

Nje recete ideale per te shtuar fibrat bimore, hekurin dhe magnezin. Mund te shoqerohet me salce kosi te pergatitur me kos natyral, hudhra, koper dhe pak spec te kuq djeges.