+355 4 224 8981

Cokokrem shtepie

Nje ushqim i dashur per femijet ne nje variant shume te shendetshem

Publikuar më 16 Prill 2016, në Receta

Cokokrem shtepie

Perberesit

  • 1 kupe e gjysem lajthi te qeruara dhe te pjekura ne furre per 15min
  • 200gr cokollate fondente te shkrire ne 1/2 gote qumesht natyral
  • 6 luge qumesht kokosi kremoz ose krem qumeshti
  • 2 luge gjalpe kokosi ose gjalpe natyral
  • 2 luge te medha sheqer nga kallam sheqeri
  • 1 luge te vogel kanellepak vaniljepak kripe

Pergatitja

  • Shkrini cokollaten fondente ne qumesht ne zjarr mesatar
  • Ne nje grires thermoni lejthite e pjekura
  • Shtoni te lajthite e grira qumeshtin e kokosit, gjalpin e kokosit, kanellen dhe cokollaten e shkrire
  • Shtoni ne fund pak kripe dhe bluani deri sa te formohet masa kremoze.

*per shije me te vecante mund te shtoni lekura portokalli, piper te kuq te embel, gjethe mente dhe spec te kuq djeges - pluhur.

Shoqerojeni kremin me buke integrale ose banane ose luleshtrydhe.