+355 4 224 8981

sallate me laker & xhinxher

arme e forte kunder inflamacionit dhe stresit te brendshem

Publikuar më 29 Shkurt 2016, në Receta

sallate me laker dhe xhinxher

Kjo sallate mundeson 120% te nevojave ditore ne vitamine K, 60% ne vitamine C dhe 25% ne vitamine A. Ajo ju sjell shije aziatike ne tryeze, dhe nje kombinim ideal per te luftuar inflamacionin nga I cili, rrjedhin gjithe te keqijat per shendetin.

perberesit

 • 6 kupa lake rte bardhe ose jeshile, te prere ne rende fije 
 • ½ kupe qepe te njome te 
 • 1 luge te madhe hudher te grire 
 • 1 luge te madhe xhinxher te grire 
 • 1 luge te madhe leng perimesh 
 • 1 luge te madhe salce 
 • ½ luge te madhe uthull 
 • kripe, piper sipas deshires

*uthull orizi mund te gjeni ne raftet e produkteve "nga bota", prane produkteve "bio" ne carrefour. Por, ne pamundesi te saj, mund ta zevendesoni me uthull te veres se bardhe.

pergatitja

 • Pasi i prisni holle lakren, qepen dhe grini hudhren dhe xhinxherin, vini ne tigan lengun e pules. 
 • I gatuani keshtu per 3-4 minuta. 
 • Me pas i shtoni salcen e sojes dhe uthullen, kripen dhe piperin.