+355 4 224 8981

Diete e ekuilibruar 1500 kcal/dite

"E Djela Shqiptare" - TV Klan

Publikuar më 20 Qershor 2011, në Dieta

MESAZH I RENDESISHEM

Ditet e dietes qe pershkruhen me poshte jane shembuj te njeres prej meny-se dietetike qe ne praktikojme per klientet tane! Keto shembuj mund t'ju ndihmojne te formoni nje meny ditore dhe ne vijim javore per te arritur nje ushyerje te ekuilibruar dhe per te ulur sasine ditore te kalorive ne menyre qe te arrini renie ne peshe ne menyre te shendetshme.

POR KUJDES: KJO DIETE NUK ESHTE E PERSONALIZUAR POR VETEM ORIENTUESE PER FEMRA ME PESHE TRUPORE JO ME SHUME SE 80KG! PER NJE DIETE TE PERSONALIZUAR ESHTE MIRE TE KESHILLOHENI ME DIETOLOGEN!

DITA 1

MENGJES:

200ml KOS 1,5% - 1 PORTOKALL - 1 LUGE TERSHERE
PARADITE:

CAJ JESHIL PA SHEQER, 1 KRISINI (shkopinj buke me susam)

DREKE:

SALLATE JESHILE - 30gr DJATHE DHIE- VAJ ULLIRI*-LIMON
150gr PESHK (salmon, sardele, koce, levrek)- QEPE -SPECA TE KUQ -1 PATATE MESATARE
1 KIVI

PASDITE

KASTRAVECA -SPECA - SALCE AVOKADO**

DARKE

SALLATE JESHILE - DOMATE - 40gr DJATHE DHIE - VAJ ULLIRI
KREPE e bere vete - 4 luge te medha PURE KUNGULLI TE VERDHE - MJALTE
1 FRUT
*SASIA DITORE E VAJIT TE ULLIRIT NUK DUHET TE KALOJE 2 LUGET E MEDHA!

**SALCA E AVOKADOS MUND TE PERGATITET ME KOS, PAK DJATHE GORGONXOLA & 2-3 feta te holla AVOKADO

DITA 2

MENGJES:

QUMESHT ME KAKAO 1,5% - 1 BANANE E VOGEL - 4 ARRA

PARADITE

CAJ JESHIL, 1 MOLLE JESHILE

DREKE

SALLATE LAKER E VOGEL OSE E BARDHE - KARROTA - 10gr STAFIDHE - VAJ -LIMON
150gr MISH PULE - 120gr BIZELE - 30gr DJATHE DHIE - 1 luge te v. fara luledielli
½ KIVI ½ MOLLE

PASDITE

1 SANDUIC me 50gr BUKE THEKRE, SALCE KOSI & SALLATE JESHILE

DARKE

SALLATE JESHILE -SPINAQ - RUKOLA - QIQRA - SALMON -ULLINJ
OMLETE ME PAK COPA PULE & PERIME
KOS ME 1 DARDHE & DRITHRA

DITA 3

MENGJES

60gr BUKE THEKRE ME 50GR GJIZE PA YNDYRE & PERIME TE PJEKURA (speca -kunguj -karrota)

PARADITE

1 kupe LULESHTRYDHE OSE 1 MOLLE TE KUQE

DREKE

SALLATE ME JESHILE TE NDRYSHME -RREPA TE KUQE - DJATHE BLU - VAJ ULLIRI -LIMON
120gr MISH VICI TE ZGARES OSE TE FURRES ME SALCE BORZILOKU DHE KERPUDHA - 200gr ORIZ INTEGRAL

PASDITE

1 KUPE KOS ME LULESHTRYDHE & PAK ANANAS

DARKE

SALLATE JESHILE -SPINAQ - RUKOLA - FASULE TE KUQE - VEZE - ULLINJ
BRUSKETA ME KERPUDHA OSE PATELLXHANE TE PJEKUR
KOS ME SUSAM DHE MJALTE

PIJET

CAJ JESHIL - 1-2 KUPA (pa sheqer)

KAFE 1-3 (pa sheqer)

UJE 6-8 GOTA

*VERE - 0-1 GOTE