+355 4 224 8981

Si te pergatisni nje "energy bar" ne shtepi?

Ushqim i pershtatshem per te dhene energji, minerale dhe lende ushqyese esenciale

Publikuar më 30 Nëntor 2017, në Receta

"Energy Bar" me hurma Arabie dhe fruta te thate

Perberesit per 16 racione

 • 6 hurma Arabie te copetuara
 • ½ kupe mjalte
 • 2 l.m.* gjalpe pa kripe ose gjalpe kokosi
 • 2 kupa tershere
 • ½ kupe bajame, lajthi, arra ose kashius
 • ½ kupe fara kungulli
 • ½ kupe fara luledielli
 • 2 l.m. amarantho ose susam
 • ½ l.v. kripe

Pergatitja:

 1. Nxehni furren ne 180grade Celcius. 
 2. Zieni hurmat e arabise me mjaltin dhe ujin deri sa te zbuten hurmat dhe te avulloje uji. I hiqni nga vala dhe i hidhni gjalpin duke e perzier qe te shkrije, rreth 8min. I shtypni hurmat deri sa te bejne nje mase si pure. Duhet tju dali rreth 1 kupe.
 3. Perzieni tersheren, bajamet, farat e kungullit, lulediellit, amaranthit, dhe kripen ne nje tas te madh. I perzieni bashke me purene e hurmave. Merrni si fillim gjysmen e perberies dhe e shtrini ne tepsi mbi letren e furres duke e ngjeshur. I shtoni me pas edhe gjysmen tjeter duke e ngjeshur serish. I piqni rreth 40-45min. I hiqni dhe i prisni ne forma pasi te jene ftohur plotesisht. Nese i doni me krokante mund ti piqni ne tostiere edhe nje 10 minutesh.

Ky ushqim eshte i pasur ne hekur, vajra esencial, fibra bimore dhe beta glukane - nje lende me veti te rralla ushqyese per aparatin tretes. Nje zgjedhje e pershtatshme per femijet ne shkolle dhe per adoleshentet qe merren me sport.