+355 4 224 8981

Kek me cokollate & fasule te zeza

Nje embelsire shume e pasur ne minerale dhe fibra bimore

Publikuar më 15 Qershor 2016, në Receta

Kek me fasule te zeza

Perberesit

 • 340gr fasule te zeza te ziera
 • ½ kupe sheqer kaf
 • 1 luge te madhe kafe
 • ¼ kupe kakao
 • 3 veze
 • 1 pako cokollate fondente (100gr)
 • 1 kupe arra te grira
 • ½ luge pluhur per pjekje
 • 1 luge te madhe fara lini
 • 4 luge vaj ulliri
 • pak uje
 • pak kripe
 • pak vanilje

Pergatitja

 1. Ndizni furren ne 180grade.
 2. Perzieni farat e linit me pak uje sa te fryhen.
 3. Shkrini cokollaten e grire.
 4. Perzieni fasulet e grira me cokollaten me ujin dhe farat e linit, vezet, kakaon, vaniljen, sheqerin, kafen, dhe i bluani bashke ne blender.
 5. Vendoseni ne tepsi dhe hidhini persiper arrat.
 6. Piqini per 30minuta.

*Ky kek eshte burim i shkelqyer i mineraleve si Hekuri, Magnezi, Kalciumi dhe njekohesisht ofron sasi te kenaqshme fibrash bimore. Fasulet e zeza permbajne ne vecanti lloje fibrash te patretshme te cilat kthehen ne zorren e trashe ne perberes ushqyes qe parandalojne kancerin.