+355 4 224 8981

Buke e thekur me pure bizelesh

Ideale per vaktin e darkes

Publikuar më 24 Prill 2016, në Receta

Buke e thekur me pure bizelesh dhe nenexhik

Perberesit

 • 3 luge te medha vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 1 qepe e njome
 • 1 hudher
 • 3 kupa bizele te freskta
 • 1 1/2 luge te medha leng limoni
 • 1 luge te vogel lekure limoni te grire
 • 1/2 me 3/4 luge te vogel kripe deti
 • 2 luge te medha fara luledielli
 • pak piper
 • 1/4 kupe nenexhik
 • 8 feta buke te thekur thekre

Pergatitja

 1. Vendosni ne zjarr 1 nga 3 luget e vajit te ullirit dhe me pas i hidhni qepen dhe hudhren . I shtoni bizelet dhe i gatuani me kapak ne zjarr mesatar per rreth 3 minuta, deri sa te zbuten bizelet.
 2. I zhvendosni bizelet ne nje bluares dhe i shtoni pjesen tjeter te vajit, lengun e limonit me lekurat, farat e lulediellit, kripen dhe piperin. I bluani dhe pasi ti shtoni nenexhikun i bluani serish.
 3. Vendosni nje sasi te bollshme te purese ne cdo fete buke dhe sherbejeni me pak djathe te njome dhie.

Nje ushqim ideal per femijet me vete ne shkolle dhe per vaktin e darkes.