+355 4 224 8981

Cfare fshihet pas nepsit?

Mos valle trupi juaj po ju thote dicka?

Publikuar më 24 Mars 2016, në Këshilla

Ja se cfare mund te fshihet pas nepsit

Nese do te degjonim trupin tone do te fitonim nje shendet dhe zkaone shume me te mira. Nje nga menyrat sesi trupi na dergon sinjale jane edhe "nepset" per ushqime te caktuara. Ja se cfare do te thote trupi nepermjet deshirave shfrenuese per disa ushqime si:

Cokollata

Mund te tregoj mungese Magnezi, Hekuri, periudhe para ciklit, gjendje merzitie.
ZGJIDHJA: kakao organik, bajame, fara te ndryshme.

Patatina

Mund te jete shenje e mungeses se Klorit.
 ZGJIDHJA: kripe deti, KRIPE HIMALAJE

Sheqerna, embelsira, karamele

Tregon mungese Kromi, Sulfuri, Triptofani.
ZGJIDHJA: molle, banane, brokoli, hudher, patate te embla, spinaq, gjoks pule.

Mish i kuq

tregon mungese Hekuri ose proteinash.
ZGJIDHJA: thjerrza, panxhar, rukola.

Ushqime te yndyrshme si patate te skuqura, pica

Mund te jete shenje pagjumesie, mungese Kalciumi, mungese acidesh lyrore te domosdoshem.
ZGJIDHJA: kos, djathe te forte si parmixhano, brokoli, bajame, fasule, qiqra, susam.

Pije me gaz

Tregon mungese Kalciumi.
ZGJIDHJA:  eshte e ngjashme me ate me siper