+355 4 224 8981

Erzat indjane, nje thesar per shendetin

Perfitimet e perdorimit te erzave indjane jane vertetuar ne shekuj

Publikuar më 23 Mars 2016, në Super Ushqime

Xhinxher

Nje zhardhok qe rritet nen toke, aromatik dhe djeges, xhinxheri ndihmon ne perzieriet e stomakut, ne ndalimin e diarrese dhe ne qetesimin e simptomave te artritit.

Turmerik

Kurkuma – nje nder perberesit qe permbahet te turmeriku, eshte nen mikroposkopin e shume grupeve shkencore per efektet e fuqishme antiinflamatore qe jane vertetuar. Kurkuma mund te perdoret ne menyre te sigurte per te trajtuar faza te avancuara te depresionit.
Turmeriku permban 29% te nevojave ditore ne hekur ne vetem 1 luge gjelle!

cardamom_seeds

Kardamom

Perdoret per qetesim te stomakut dhe tretjes, kunder perzierjeve dhe gazrave. Gjithashtu ndihmon ne eliminimin e eres se pakendshme te frymes.

Speci i kuq

Pershpejton metabolizmin, rregullon qarkullimin e gjakut, shkaterron qeliza kanceroze, lehteson dhimbjet.

Korianderi

Permban veti anti-inflamatore, anti-bakteriale dhe qetesuese per stomakun.

Farat e finokut

Kane veti detoksifikuese per organizmin, stimulojne oreksin dhe perforcojne mekanizmat imunitar.

cinamon

Kanella

Nje erze me veti te shkelqyera ne rregullimin e sheqerit ne gjak. Nje antimykotik i cmuar dhe antimikrobial gjithashtu. Paraqet efekte pozitive te mundshme kunder Alzheimerit dhe kunder HIV - AIDS. Ndihmon perballjen e trupit me nje vakt teper te yndyrshem.