+355 4 224 8981

Te shtosh vitet e jetes pothuaj dyfish, eshte kaq e thjeshte

5-7 porcione fruta -perime ne dite pergjysmojne rrezikun e vdekjes nga cfaredolloj shkaku

Publikuar më 14 Mars 2016, në Këshilla

Te shtosh vitet e jetes pothuaj dyfish, eshte kaq e thjeshte

5-7 porcione fruta -perime ne dite pergjysmojne rrezikun e vdekjes nga cfaredolloj shkaku:

Keto jane rezultate te cilat perforcohen gjithnje e me shume nga vezhgimet afatgjata mbi konsumin e zarzavateve dhe frutave ne shendetin e popullatave. Ja se cfare thone ato.

7 porcione perime - fruta ne dite mundet qe:

  • te ulin me 42% rrezikun e vdekjes nga te gjitha arsyet

  • te ulin 32% rrezikun e infarktit dhe hemoragjise cerebrale

  • te ulin 25% rrezikun e kancerit

  • Zarzavatet jane me te afta ne kete pune sesa frutat.


Qe te perfitoni me shume nga perimet konsumojini ato te freskta ose pak te ziera, nganjehere te fermentuara si turshite ose edhe te sapombira ne forme filizash. 

Qe te jeni ne rregull me keto rekomandime mjafton te konsumoni cdo dite 2 sallata te bollshme me:

  • Brokoli, spinaq, qepe, hudhra, qepe, sallate jeshile, laker te kuqe, domate, speca etj
  • Gatime me salce domatesh te freskta, qepe, hudhra dhe erza

  • 1 here ne dite lengje frutash te perzier me zarzavate si panxhar, spinaq, rrepa
  • 
Cdo dite 3 fruta te ndryshme te stines