+355 4 224 8981

Si te ndertoni nje sallate te shendetshme

Ndiqni 6 rregullat baze si me poshte

Publikuar më 5 Prill 2016, në Këshilla

Elementet qe ndertojne nje sallate te kompletuar

Baza

 • Zgjidhni per baze gjethe jeshile si: sallata jeshile, rukola, spinaqi, lakra jeshile, pazite

Shto nje ngjyre jeshile me shume 

 • Per te shtuar gamen e fitokimikateve mbrojtese eshte mire te zgjedhim nje nga perimet si:  brokoli, filiza, avokado, kastravec.

Shto nje ngjyre tjeter

 • Pervec jeshiles, zgjidhni nje nga ngjyrat e kuqe ose portokalli ose te bardhe sepse secila prej tyre ka antioksidante qe lidhen pikerisht me ngjyren si: karrota, speca, domate, qepe, laker te kuqe.

Shto kercitje

 • Per ta bere me interesante ne konsum shtoni: rrepa ose arra ose fara ose drithra te zier

Shto dicka ekstra per shendetin

 • Sallata eshte nje mundesi e shkelqyer per te marre edhe ushqime superushqyese si: erzat, farat e linit, rrushi ithate, fasulet

Plotesoje me proteina

 • Nese doni qe me nje sallate t'i keni ofruar organizmit tuaj nje vakt te kompletuar dhe te shpejte shtoni proteina te shendetshme si: karkaleca, veze te zier, gjoks pule, peshk ton ose qiqra.

Lidheni me salcen e pershtatshme

Baza e salcave te sallatave jane vaji i ullirit ekstra i virgjer, lengu i limonit, hudhra, kripa dhe piperi. Kjo eshte nje alternative e thjeshte dhe e shpejte. por salcat ju japin mundesine te eksploroni pa fund dhe te zbuloni shije unike. Kjo eshte nje salce e thjeshte dhe shume e shijshme:

Salce portokalli

 • 1 filxhan kafeje vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 1 filxhan leng portokalli
 • 1 luge te madhe salce soje
 • 3 luge te medha mustarde
 • 2 luge te medha kos shtepie
 • 1 fete domate te thare
 • pak timo (thimari)
 • pak piper

I perzieni te gjithe perberesit ne blender dhe gjithshka eshte gati per te shijuar pjaten me te shendetshme. Mos e neglizhoni, nje sallate me kete strukture, mund te ndryshoje krejtesisht statusin tuaj ushqimor nese konsumohet cdo dite, aq me shume dy here ne dite.