+355 4 224 8981

Si kombinohen erzat?

Nje udhezues i kombinimit te erzave ne gatim

Publikuar më 31 Dhjetor 2016, në Këshilla

Si t’i perdorni erzat ne gatimet tuaja

Perdorimi i erzave ne gatim eshte nje arme e forte per te rritur cilesine dhe vlerat ushqyese te tij dhe jo vetem, eshte nje menyre e mire per te ulur nevojen e perdorimit te kripes. Ja si mund te beheni me kreativ ne kuzhine me perdorimin e erzave:

 • Borziloku: Perdoreni ne salca, perime, pjata me veze dhe sallata.
 • Dafina: Vendoseni per te dhene arome ne supa dhe gjelle.
 • Speci i kuq Kajen: Ju jep mundesine te beni me pikante perimet, mishin, vezet, gjellet dhe salcat.
 • Koriander: Shtojeni te drithrat si orizi dhe te recetat Meksikane.
 • Kanella: Kombinojeni me fruta, drithra te gatuar si tershera ose tosti me veze.
 • Kumeli (qimnon): Shkon ne gjelle, drithra, qiqra, patate, perime, mish pule dhe peshk.
 • Pluhuri kerri: Kombinojeni me perime, pule dhe mish.
 • Koper: Shkon shume mire me peshk, kastraveca, kos, laker te bardhe dhe veze.
 • Hudher: Perdoreni me perime, ne salca dhe supa.
 • Xhinxher: Shtojeni ne perimet e tiganit, ne supa dhe sallata.
 • Rigoni: Vendoseni ne salca, perime, drithra te gatuar, mish dhe pule.
 • Paprika (speci i kuq i embel): Perdoreni ne supa, gjelle, fasule, peshk, mish dhe pule.
 • Majdanozi: Ze vend shume mire si garnityre ne supa, gjelle, sallata dhe perime.
 • Rozmarina: Vendoseni ne pjekjen e perimeve, kerpudhave, tubereve, mishit dhe pules.
 • Sherebela: Shkon shume me perimet e dimrit, supat dhe mishin e pules.
 • Turmerik: perdoreni te orizi, purete, supat dhe salcat.